czwartek, 2 kwietnia 2020

Wiosenne obrzędy i zwyczaje ludowe

Pamiętaj, że sztuka regionalna jest cennym źródłem wiedzy o naszej kulturze, warto więc odkrywać bogactwo folkloru i przekazywać następnym pokoleniom. Opowiedz o wiosennych zwyczajach i obrzędach ludowych kultywowanych w twoim regionie.

 

Obrzędy i tradycje ludowe są ważnym elementem polskiej kultury. I choć we współczesnym świecie zatracają swój pierwotny charakter, to i tak cechuje je magia i radość wspólnej zabawy.

 


Marzanna



Zwyczaj topienia marzanny jest bardzo stary i rozpowszechniony niemal we wszystkich regionach Polski. Marzanna, symbol odchodzącej zimy, to słomiana kukła ustrojona w papierowe wstążki i kwiaty. W pierwszy dzień wiosny, wśród śmiechu i zabawy, wrzuca się marzannę do pobliskiej rzeki, aby odpłynęła hen do morza i ustąpiła miejsca nowej porze roku — wiośnie.

 




Chodzenie z gaikiem



Z przyjściem wiosny wiąże się zwyczaj strojenia gaika. Jest to zielona gałąź z młodymi liśćmi, przystrojona kwiatami i wstążką. To symbol powracającego życia i odradzającej się przyrody. Podczas noszenia gaika śpiewa się różne przyśpiewki. Oto fragment jednej z nich:

 




  Śmigus-dyngus



Jest to zwyczaj polewania wodą w drugi dzień świąt Wielkanocy, w tzw. lany poniedziałek. Wodą były oblewane najbardziej lubiane osoby. Dziewczęta mogły więc sprawdzić swoje powodzenie wśród chłopców. Nieszczęściem było dla nich mieć tego dnia suche ubranie. Pamiętaj, że zwyczaj ten ma być zabawą i radością. Nie można więc przesadzić w oblewaniu wodą, aby nie sprawić komuś przykrości lub przy-czynić się do jego choroby. Wiele piosenek opowiada o tym zwyczaju wielkanocnym, szczególnie lubianym przez dzieci.


Śmigus - dyngus

1.Śmigus-dyngus to obyczaj od prawieków u nas znany.

Trochę mokry, trochę psotny, ale pilnie przestrzegany.

Kiedy wiosna zimę płoszy, słońce mocniej nam zaświeci,

śmigus-dyngus do zabawy wzywa starszych, wzywa dzieci.

Śmigus-dyngus wodą kropi,

śmigus-dyngus wodą leje,

śmigus-dyngus, figlarz, psotnik,

kogo zmoczy ten się śmieje.

2.Czysta woda zdrowia doda i skutecznie smutki zmyje,

przygotuje nas do wiosny, na zielone, piękne chwile.

Smigus-dyngus dobry zwyczaj, kiedy nas z umiarem kropi,

to radości daje dużo, a zmartwienia w wodzie topi.



Malowanie jajek



W czasie Wielkiego Tygodnia poprzedzającego Wielkanoc zajmowano się malowaniem jajek. Skorupki ozdabiano najczęściej ornamentami roślinnymi i wzorami geometrycznymi. Jedna z technik poległa na pokryciu jajka woskiem, a następnie wydrapywaniu desenia ostrym narzędziem. Następnie jajka wkładano do roztworów farb zrobionych z naturalnych barwników. Ciemny kolor skorupki uzyskiwano, stosując korę dębu, olchy czy łupiny orzecha włoskiego, zielony — gotując jajko z pędami młodego żyta, różowy —w soku z buraka. Nazwy jajek wielkanocnych zależne są od sposobu ich wykonania. Najpopularniejsze to kraszanki, pisanki, wydrapywanki.

 


Ciekawe!

Malowaniem jajek wielkanocnych zajmowały się najczęściej młode dziewczęta. Wodę, w której gotowały się jajka, wykorzystywały do mycia włosów, wierząc, że staną się mocne, lśniące i gęste.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz